baza danych

Jaką rolę odgrywa baza danych w projekcie strony internetowej.

W zależności o wyboru technologii w jakiej ma być wykonana strona internetowa można ją wykonać jako dokumenty html ze stylami css i wówczas nie będziemy potrzebować połączenia z bazą danych. Jednak gdy będziemy zamieszczać na stronie często i wiele artykułów wówczas najlepszym rozwiązaniem może się okazać jakiś popularny system CMS taki jak np. WordPress lub inna aplikacja webowa jak np. system CRM. Wtedy musimy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować połączenia z bazą danych.

baza danych
Network servers in a data center. Swallow depth of Field

Praktycznie prawie każda aplikacja webowa po stronie serwera wymaga jakiegoś kontenera do przechowywania i operowania na danych. Idealnie nadaje się do tego celu właśnie baza danych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest baza MySql lub MariaDB.

Pamiętaj o bazie danych

Niestety świadomość tego, że do budowy strony internetowej jest często wymagana baza danych jest znikoma. Świadczy o tym poniższy przykład:

Przykład:

Klient zrezygnował z usług firmy hostingowej wcześniej wykonując kopię strony. Pliki zgrał sobie na swój lokalny dysk w komputerze. Kontaktuje się z nami w celu zamówienia nowego hostignu i odtworzenia na nim swojej strony z kopii, którą wykonał. Okazuje się, że strona była zrobiona w popularnym systemie CMS WordPress. Otrzymaliśmy archiwum zip w którym były wszystkie pliki witryny. Nie było tam jednak bazy danych, żadnego backupu bazy. Zapytany o to klient wzruszył tylko ramionami nie wiedząc co od niego chcemy. Tak niestety bywa dość często. Chociaż użytkownicy Internetu są coraz bardziej świadomi to jednak temat bazy danych nadal stanowi tabu. Dlatego tak ważne jest uświadamianie, szczególnie właścicieli stron aby wiedzieli, że ich strona to nie tylko pliki ale też baza.

Ten krótki artykuł ma na celu przybliżyć tematykę baz danych

Co to jest baza danych?

Definicja mówi, że baza danych to zorganizowany zbiór usystematyzowanych informacji, zwykle przechowywany w systemie komputerowym w formie elektronicznej.

baza danych na stronie internetowej
baza danych na stronie internetowej

Ale same dane to za mało. Do tego potrzebujemy jakiegoś „nadzorcy”, który umożliwi łatwe zarządzaniem danymi czyli dodawanie, usuwanie, aktualizowanie i sprawne wyszukiwanie danych. Dlatego bazą danych steruje zwykle system zarządzania bazami danych (DBMS). Dane i system DBMS oraz powiązane z nimi aplikacje razem tworzą system bazodanowy.

Jak dane są zorganizowane?

Jak się pewnie domyślamy dane takie najłatwiej zorganizować w tabele, które zawierają kolumny oraz wiersze. I tak jest w istocie. Dane w najpopularniejszych typach baz danych stosowanych obecnie są właśnie umieszczone w wierszach i kolumnach wielu tabel. Taka organizacja danych usprawnia przetwarzanie danych i tworzenie dotyczących ich zapytań.

Dzięki temu dostęp do danych, zarządzanie i sterowanie nimi oraz ich modyfikowanie, aktualizowanie i organizowanie jest łatwiejsze. Aby można było w łatwy sposób zarządzać takimi danymi zaprojektowano i spopularyzowano specjalny język zapytań – SQL (Structured Query Language, strukturalny język zapytań).

Zastosowanie baz danych

Czy tylko w projektach stron internetowych spotykamy bazy danych? Otóż nie. Nawet popularny system operacyjny jakim jest Windows zawiera wbudowaną bazę danych – jest to rejestr systemowy. Ale też popularne aplikacje CRM, ERP pracują z bazami danych. Wszelkie informacje w urzędach są zorganizowane w bazy danych. Nawet dane na mapach zawierają informacje zorganizowane w bazach danych. Systemy IOT (Internet of Things) też pracują na specjalistycznych bazach danych aby przechowywać i analizować dane zbierane z czujników.

Nie jest to temat niniejszego artykułu ale warto napisać, że bazy danych dzielą się w zależności na sposób organizowania w nich danych na : relacyjne, obiektowe, relacyjno-obiektowe, strumieniowe, temporalne, nierelacyjne. Popularne bazy danych to MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, Oracle, MongoDB. Ale jest jeszcze mnóstwo innych baz danych.

projektowanie bazy danych

Bazy danych – podsumowanie

Wracając do tematu naszej strony internetowej – jeśli posiadamy stronę opartą na systemie CMS WordPress to możemy być pewni, że wszelkie dane na stronie takie jak posty i artykuły są zorganizowane w bazie danych w postaci rekordów (wierszy) w tabeli.

Pamiętajmy więc jeśli chcemy zrobić backup strony samodzielnie to nie zapomnijmy oprócz plików wykonać kopii także bazy danych.

Your Comment:

Powiązane wpisy

09

cze
Pozycjonowanie stron (SEO)

Jak długo trzeba czekać na efekty z pozycjonowania strony internetowej?

Czas, jaki trzeba czekać na efekty pozycjonowania strony internetowej, jest zależny od wielu czynników i może się znacznie różnić. Niemniej jednak, ogólnie można oczekiwać, że pierwsze efekty pojawią się po około 3-6 miesiącach, czasami dłużej. Jednak to, jak długo będzie trwało zobaczenie znaczących efektów, zależy od takich czynników jak: SEO to proces, który wymaga cierpliwości, ciągłego monitoringu […]

16

sie
Budowa szablonu, Oxygen, projektowanie stron, Wordpress

OxygenBuilder – podstawy

Co to jest Oxygen? Oxygen jest to wizualny builder umożliwiający tworzenie szablonów pod WordPress’a, pozwala on tworzyć w szybkim tempie szablony bazujące na szablonie graficznym (i nie tylko) za pomocą metody drag&drop. Środowisko to całkowicie eliminuje konieczność stosowanie motywów. Zalety Oxygena? Strony stworzone za pomocą tego builder’a osiągają niebywale lepsze wyniki w szybkości działania strony w porównaniu[…]